W wyniku sytuacji, panującej na rodzimym rynku pracy, coraz chętniej i częściej zatrudnia się w Polsce pracowników ze Wschodu. Bezrobocie w naszym kraju maleje, co więcej, z roku na rok trudniej jest pracodawcom znaleźć pracowników w określonych branżach oraz sektorach. Remedium na braki kadrowe jest zatrudnienie pracowników m.in. z Ukrainy lub Białorusi. Aby nie ugrzęznąć w gąszczu związanych z tym formalności, zwróć się o pomoc do agencji pracy.

W jaki sposób agencja pracy pomoże z dokumentami podczas zatrudnienia cudzoziemca?

Nasza agencja pracy zajmuje się kojarzeniem ze sobą pracowników i pracodawców. Przede wszystkim przeprowadzimy rzetelną rekrutację na stanowisko, na które planujesz zatrudnić nową osobę i zweryfikujemy kompetencje kandydatów. Jeśli wybrany przez nas pracownik będzie spełniał twoje oczekiwania, zajmiemy się wyrobieniem dla niego wizy oraz karty pobytu. Zajmiemy się także wystawieniem oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, stanowiącym najbardziej uproszczoną oraz najszybszą formę legalnego zatrudnienia cudzoziemca.

Jak przebiega proces zatrudniania pracowników ze Wschodu Europy?

Cudzoziemca ze Wschodu Europy możesz legalnie zatrudnić na dwa sposoby:
Pamiętaj, że w pierwszym wypadku, na podstawie oświadczenia Ukraińcy mogą legalnie pracować w Polsce nie dłużej niż sześć miesięcy. Takie rozwiązanie opłaca się w przypadku prac sezonowych lub krótkoterminowych. Jeśli jednak planujesz zatrudnić pracownika na dłuższy okres czasu, najlepiej zrobić to podstawie pozwolenia na pracę i pozwolenia na pobyt. Aby to zrobić, należy wypełnić oświadczenie z danymi pracodawcy, cudzoziemca oraz samej pracy. Następnie dokument rejestruje się w Powiatowym Urzędzie Pracy, gdzie oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi zostaje wpisane do ewidencji oświadczeń. Pracownik na podstawie oryginału oświadczenia może uzyskać wizę. Pracodawca w dniu rozpoczęcia pracy nowego pracownika ze Wschodu zawiadamia o tym pisemnie urząd pracy i… gotowe!